Pažintis su Paphiopedilum orchidėja: auginimo ir priežiūros ypatumai. 

Pažintis su Paphiopedilum (liet. liaudyje dėl neįprastos žiedo formos jos dar vadinamos klumpaitėmis) orchidėja. Nemažas „pilvukas“, esantis žiedo centre, bei įdomi lapija yra pagrindiniai bruožai, išskiriantys šią gentį iš kitų orchidėjų.

 Dažnai pirmas klausimas, pamačius žiedą, būna: ar ji valgo vabzdžius? Ne, šios orchidėjos žiedas, nors ir turi panašumų į vabzdžiaėdžius augalus,tai tik ir lieka panašumu.

Paphiopedilum orchidėjos paplitusios Pietryčių Azijoje, Malajų salyno salose ir Naujoje Gvinėjoje. Rūšys, kurioms reikia vėsumos, auga aukštai kalnuose, o priekalnėse ir vandenyno salose paplitusios šilumamėgės raibuolės. 

Šių orchidėjų auginimo sąlygos dažnai lyginamos su sanpaulijų auginimu, tad bent viena vieta ant palangės šiai egzotiškai orchidėjai tikrai turėtų atsirasti. Net ir nežydėjimo laikotarpiu ši orchidėja atrodys dekoratyviai dėl savo lapijos. Todėl jos yra labai mėgiamos orchidėjų augintojų. Daugumos rūšių lapai yra margi, pasidengę įvairių žalių atspalvių dėmelėmis. Tokie lapai būdingi šilumamėgiems Paphiopedilum rūšims ir hibridams, kuriuos mūsų namų sąlygomis auginti lengviau nei vėsamėgius, kurių lapai būna siauresni, pailgi ir be margų dėmelių. Tad perkant Paphiopedilum orchidėją reikėtų atkreipti dėmesį ir į lapiją, ne vien į žiedą. 

Paphiopedilum orchidėjų yra ir labai mažų, ir labai didelių, labai plati spalvinė žiedų gama, žiedų dydis, tas pats žiedas gali būti ir taškuotas, ir tuo pačiu su dryžiukais, pereinantys atspalviai, miniatiūriniai plaukeliai dengiantis įvairias žiedo vietas. Yra rūšių, kurių žiedai maloniai kvepia. Visa tai sukelia žavesio pliupsnį nepriklausomai nuo to ar žiedas didelis, ar mažas.

Daugumą rūšių galima sėkmingai auginti namuose ir tai tikrai nepareikalaus daug jūsų dėmesio. Žinoma, rizikingiausias laikas būna žiemą, kuomet mūsų namų aplinka, oras pasidaro dar sausesnis nei kitais metų laikais. Žiemos metu, kuomet patalpos jau pradedamos šildyti, reikėtų naudoti drėgmės palaikymo indus, lovelius, kad nuo jų garuodamas vanduo drėkintų aplinką. Tai rekomenduojama visoms orchidėjoms.

Šviesai Paphiopedilum orchidėjos nėra reiklios, tad jas galima auginti rytinėje, vakarinėje pusėje, žiemos metu tikrai tiks ir pietinė pusė. Taip pat tiks ir vieta toliau nuo lango. Dauguma Paphiopedilum orchidėjų natūraliai gamtoje auga drėgnose vietovėse, jų šaknys gana plonos, jos neturi gumbų, kuriuose kauptų vandens rezervus, tad auginamos vazonėliuose jos neturėtų stipriai perdžiūti. Nepalikite jų ilgesniam laikui be vandens. Literatūroje patariama, kad Paphiopedilum orchidėjų substratas visada turi būti smulkus ir drėgnas, tačiau to nereikėtų suprasti labai tiesiogiai ir nuolat jį laikyti šlapią, nes taip tikrai supūdysite šaknis, kurias ji ataugina labai sunkiai. 

Praktika parodė, kad geresnių rezultatų pasiekia tie Paphiopedilum augintojai, kurie pasirenka pralaidų orui substratą, vengdami durpių ir kitokio humuso priemaišų, ir tarp laistymų leisdami pradžiūti.Ypatingai tai aktualu žiemos laikotarpiu. Nuolat šlapių šaknų nereikėtų painioti su aplinkos drėgme, tai du skirting dalykai. Drėgnesnė aplinka patinka visoms be išimties orchidėjoms, tačiau nereikėtų panikuoti, jei negalite to nuolat palaikyti. Orchidėjos yra labai stiprūs augalai ir linkę prie Jūsų suteikiamų sąlygų prisitaikyti. Paphiopedilum orchidėjų žiedai formuojasi iš lapų skrotelės vidurio, priklausomai nuo rūšies jų gali būti vienas arba keli besikeičiantys žiedai. Svarbu žinoti, kad iš tos pačios skrotelės ši orchidėja žydi tik vieną kartą. Žiedai, priklausomai nuo rūšies ir auginimo sąlygų gali laikytis nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių. Po žydėjimo orchidėja augina naują lapų skrotelę ir, jai pasiekus panašų į ankstesnės skrotelės dydį, ima žydėti.

Paphiopedilum orchidėjos sėkmingai auga paprasto molio (neglazuruotose) vazonėliuose, nes jie yra pralaidūs orui. Kada reikia persodinti šią orchidėją? Kai substratas būna sukritęs, nepralaidus orui, kai matote, kad orchidėjos lapai ima raukšlėtis, gelsti, darosi minkšti, tuomet jau laikas daryti reviziją. Šios rūšies orchidėjoms patinka, kuomet substratas yra atnaujinamas, tad bent kartą per du metus jį reikėtų pakeisti. Nereikėtų sodinti į labai didelį vazoną, jame turi būti vietos naujoms šaknims augti, bet neturėtų erdvės būti per daug. Jei vazonas palyginti su pačiu augalu bus žymiai didesnis, jame ilgiau laikysis drėgmė ir formuosis nepalanki terpė orchidėjos šaknynui. Šiame straipsnyje pateikėme apibendrintą informaciją apie Paphiopedilum genties orchidėjas, tačiau šioje gentyje yra apie 80 rūšių, tad įsigyjus rūšinę Paphiopedilum orchidėją reikėtų individualiai pasidomėti jos poreikiais ir auginimo sąlygomis. 

Jei turite klausimų rašykite mums info@orchidejos.lt ir atsakysime į Jūsų klausimus!

Kontaktinis telefonas: 864033364 arba 865637666 

Kopijuoti, dauginti bei platinti galima tik gavus raštišką www.orchidejos.lt sutikimą.
Loading…